blog
Také narážíte na problém jednotvárných konfekčních kousků bez špetky nápadu? Nebo nejste přesně konfekční velikost a nechcete se podřizovat kompromisům? Pak právě pro Vás je řešením “made to measure”. V první fázi spolu vybereme střih, následně materiál a nezbytné doplňky a detaily, které dotváří výsledný dojem. A nakonec provedeme měření.
K dispozici máme vzorníky, tzv. bunche stovek nejkvalitnějších vzorů a materiálů z celého světa, ze kterých si vyberete ty, které Vašemu oku i pocitu lahodí nejvíce.
Móda a elegance je o detailech. Společně odladíme výběr tvaru límce, klop, kapes, vyšití knoflíkových dírek či tvar, barvu a zpracování knoflíků samotných. Samozřejmostí je vyšití vlastního monogramu.
Jak probíhá proces šití na míru?
1.12.2021
dárkový poukaz
Vánoční dárek pro muže? Vouchery na nákup pánské módy na míru!
Obdarujte svého blízkého dárkovým poukazem našeho ateliéru v Hradci Králové. Hodnotu voucheru si určíte sami podle svého přání a možností. Platnost poukazu je 6 měsíců od jeho zakoupení, aby měl obdarovaný dostatečný čas na domluvení si osobní schůzky, kde probíhá samotné měření a výběr outfitu. Na míru Vám ušijeme košile, kalhoty, obleky, kabáty, bundy, bluzony, shackety a další pánskou módu.
V případě zájmu nás kontaktujte na email: fashion@aliveonthemoon.com
21.2.2021
inspirace na jaro/léto 2021
22.1.2020
navštívili jsme pitti uomo 2020 | florencie
26.7.2019
Jak vybrat správnou košili, ve které se budete cítit komfortně po celý den?
Dbejte na výběr materiálů, střihů, tvaru límce i typu manžet, vždy s ohledem na roční období i danou příležitost, pro kterou budete košili nosit.
Správný materiál je základ úspěchu
Volte přírodní materiály bez umělých vláken. Bavlna, len ani hedvábí vás nezklamou, navíc na omak budou velmi příjemné. Cokoliv jiného, umělého, nevětrá, pro citlivější pokožku znamená riziko podráždění a optimálního klima pro nadměrné pocení.
Něco málo o bavlně
O tom, že není bavlna jako bavlna není pochyb. Mějte na paměti, že důležitým kritériem kvalitní bavlny je tloušťka použité nitě. Nejkvalitnější bavlny jsou pěstované v Egyptě či Karibiku.
Kepr, popelín nebo Oxford? Indicii najdete ve vazbě látky
Dle hmotnosti tkaniny a jejího vrstvení rozlišujeme různé typy látek. Mezi ty nejběžnější u košil patří Oxford; Poplin, tedy popelín; Twill neboli kepr; Herringbone nám známá jako rybí kost a End on End čili filafil.
Popelín se vyrábí klasickou plátnovou vazbou tak, že počet osnovních nití je vyšší než počet útkových. U kvalitního bavlněného popelínu bývá počet osnovních nití dvojnásobný. Tato konstrukce látky je obzvláště výhodná pro košile s proužkem. Tkanina má matný lesk, na povrchu jemné příčné žebrování. Bavlněný popelín se poměrně snadno žehlí a je dostatečně odolný. Název popelín se odvozuje od látky papelino, která se tkala od 15. století ve francouzském Avignonu pro potřeby papežů, kteří v té době sídlili právě v Avignonu. Původní avignonské papelino bylo hedvábné a bylo ve své době velmi ceněné. Současné luxusní oblekové košile jsou obvykle šité z bavlněného popelínu s číslem příze v rozmezí 80 až 100, případně 120 a 140. Tyto košile jsou nejen jemné a příjemné, ale i dostatečně pevné a výborně drží tvar.
Kepr neboli Twill je jedna ze tří základních vazeb tkanin a rozpoznáme ji podle toho, že je vytvářena soustavou šikmých souběžných řádků. Kepr bývá těžší než popelín. Tato vazba vytváří lehce třpytivý efekt. Masivnější, texturovaná, diagonálně tkaná vazba je výborná na údržbu, přirozeně nemačkavá, ideální pro většinu příležitostí.
Jacquard je tkanina s vetkávaným vzorem, která umožňuje složité tvary, kombinace barev i zajímavou strukturu dodávající oděvní tvorbě nezaměnitelnou eleganci a styl. Lesklé a matné příze v originální souhře vytváří luxusní látky.
Kohoutí stopa, též známá jako Pique nebo Marcella se používá především na vysoce formální košile. Látka s vroubkovaným povrchem dokáže pojmout výrazně víc škrobu, než prostá látka v plátnové vazbě. Pokud si košile na večer škrobíte, přední část košile si zachová nažehlenou podobu po celý večer.
Oxford je tkaný podobně jako popelín - do jednoduché mřížky. Má panamovou vazbu a lesklý vzhled. Na rozdíl od popelínu se ale vlákna nekříží po jednom; vždy se kříží několik vláken najednou. V její struktuře se střídají nitě rozličných barev anebo o různé tloušťce, takže ve výsledku vznikne výraznější, lehce “kostičkovaný” vzorek a hrubší plátno. Oxford je celkově odolnější a vypadá nejlépe na volnočasových košilích. Je nenáročný na údržbu a má celkem široké možnosti použití. Světlemodrou oxfordskou látku si díky její pevnosti a odolnosti v 19. století v Americe oblíbili fyzicky pracující muži, takzvané modré límečky. V dnešní době se dočkala širokého využití, od košil pro ležérní volnočasový oděv po košile do profesního obleku, kdy se tato košilovina v provedení Royal Oxford stala plnohodnotnou alternativou k čistě bílým košilím do zaměstnání.
Pinpoint Oxford, většinou nazývaný jen „pinpoint“. Má trochu matný, ostrý povrch, i když ne tak hedvábný a plochý (tenký) jako plátno, a rozhodně ne tak lesklý jako královský oxford nebo kepr. Látka je o něco silnější, a proto méně průhledná. Používá se při formálních příležitostech, svatby, obchodní záležitosti, zatímco oxford tkaniny jsou vhodnější pro příležitostné nebo venkovní akce. Pinpoint a Oxford spojují nitě stejným způsobem. Rozdíl mezi tkaninami není ve vazbě, ale v tloušťce a hmotnosti použitých přízí. Pinpoint má obvykle vyšší počet nití a lehčí, jemnější vazbu než Oxford Cloth.
Rybí kost, neboli Chevron bývá zaměňován za Herringbone. Obojí je cikcak vzor, avšak s rozdílným spojem. U obou vazeb je dobré dbát na kombinování s dalšími výraznými vzory, například na kravatě nebo saku.
Satén je tkanina v atlasové vazbě s vysokým leskem na lícní straně, kde převažují osnovní nitě. Tkaniny se vyrábí převážně z přízí z nekonečných vláken (přírodní hedvábí, viskóza, polyester, polyamid) s použitím na večerní šaty, podšívkovinu, halenky a večerní šaty. Bavlněné tkaniny jsou většinou mercerované (louh, bobtnání vláken, pevnost, stálost barvy).
Filafil neboli End on End je vzorování tkanin se šikmým schodovitým řádkováním tvořené vazbou a střídáním kontrastních dvoubarevných osnovních a útkových nití v poměru 1:1. Nejznámější druh filafilu je z tmavých a světlých nití zvaný pepř a sůl. Na tkanině může být viditelný řádek z proměnlivých barev v protisměru k hraně vazby. Je ideální pro letní vzhled.
Když už známe vazbu, zaměříme se na další důležitý údaj: z kolika vláken se skládá jedna “nit”, ze které byla látka utkána. Už víme, že látka se vyrábí proplétáním svislých (osnova) a vodorovných (útek) nití do vazby, vzoru látky. Tyto nitě mohou být tvořeny jedním, nebo více vlákny. Dle toho označujeme, jestli je materiál jednou skaný, nebo dvojmo skaný (XXX/2 nebo 2 ply). Můžeme říci, že 2 ply látky jsou trvanlivější, pevnější, jemnější.
Na závěr shrňme: pro jaro-léto si vezměte košili z popelínu nebo filafilu. V zimě si můžete vybrat kepr, rybí kost, pinpoint nebo oxfordskou košili. Oproti tomu Denim je velmi hustá tkanina k příležitostnému stylu pro všechny roční období. Připomínáme, že ať už zvolíte jakoukoli tkaninu, dávejte pozor na jemnosti nití a nechoďte pod 100s. Druhým doporučením je dvojité kroucené příze. Jsou tenčí a více hedvábné lepší kvality.
26.7.2019
Nesnesitelné vedro a před vámi celý pracovní den v obleku. Jak na to?
Jistě to znáte… Od rána je horko, že se venku nehne ani list na stromě a vy máte před sebou celý den v obleku, protože jsou zkrátka situace, které vám nedovolí vzít na sebe něco jiného než dlouhé kalhoty, košili a sako. Přinášíme několik typů, jak situaci zvládnout!
Správný materiál = trefa do černého
V letních parních dnech volte lněný oblek. Je vzdušný a elegantní zároveň. Len se sice, oproti vlněným materiálům, mačká, ale i díky tomu získává punc mírné ležérnosti. Zároveň vypadá velmi dobře v pastelových, tedy světlých, barvách, které tolik nepřitahují slunce.
Košile pod sako - vždy s dlouhým rukávem
Pro pracovní schůzky oblékejte pod lněný oblek vždy čistě bavlněnou košili s dlouhým rukávem. Pokud oblékáte letní oblek pro neformální příležitosti, může být alternativou polo triko s límečkem nebo s průkrčníkem do V.
Všechno je to o nohách
Volte správnou délku kalhot. Odkryté kotníky jsou velice dobrou klimatizací vašeho těla. Bez ohledu na design platí, že ve vysokých ponožkách vám bude tepleji než v těch nízkých. Ponožky v létě by měly být absolutně neviditelné. Sežeňte takové, které jsou velmi nízké, ideálně se silikonovými proužky na patě. Nekloužou v botě.
Short suit pro odvážnější
Krátké oblekové kalhoty s košilí a sakem mohou být ideální volbou. Tedy především pro ty z vás, kteří v sobě máte kousek extroverze a nebojíte se případných pohledů konzervativnějších typů.